Przedawnienie karalności przestępstw i roszczeń cywilnych

Przepis art. 101 § 1 k.k. reguluje instytucję przedawnienia karalności. Jej podstawą jest uznanie, że po upływie znacznego czasu od popełnienia określonego przestępstwa pociąganie jego sprawcy do odpowiedzialności karnej nie jest już celowe.

Oceń film:

Sprawdź dodatkowe materiały jakie przygotowaliśmy dla Ciebie

Zarejestruj się bezpłatnie (~18 sek.) aby otrzymać dostęp do pełnej funkcjonalności.Aby zarejestrować konto kliknij tutaj.

Sprawdź dodatkowe materiały jakie przygotowaliśmy dla Ciebie

Przedawnienie karalności przestępstw i roszczeń cywilnych

Przepis art. 101 § 1 k.k. reguluje instytucję przedawnienia karalności. Jej podstawą jest uznanie, że po upływie znacznego czasu od popełnienia określonego przestępstwa pociąganie jego sprawcy do odpowiedzialności karnej nie jest już celowe. Czyn sprawcy pozostaje zatem przestępstwem, ale dochodzi do uchylenia jego karalności. Przedawnienie zrywa związek między przestępstwem a karą. Jak wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 grudnia 2000 r., ustanie karalności przestępstwa następuje z mocy prawa w rezultacie samego upływu czasu kalendarzowego odpowiadającego terminowi przedawnienia.

Zatarcie skazania to z kolei instytucja prawa karnego, której celem jest ułatwienie resocjalizacji osób, które odbyły już karę. Umożliwia uznanie skazania za niebyłe po upływie czasu określonego w kodeksie karnym. Jest on zróżnicowany w zależności od rodzaju i wysokości kary orzeczonej w wyroku skazującym.


Materiał płatny

Dowiedz się więcej na temat "Przedawnienie karalności przestępstw i roszczeń cywilnych" z profesjonalnego opracowania

Materiały dostępnę od razu po zakupie, koszt jednego materiału to 49 zł

Klasyczna porada u prawnika może być kilka razy droższa, wartość pakietu 2500 zł!


Prosimy się zalogować lub zarejestrować przed korzystaniem z serwisu

Logowanie Rejestracja


Pozostali użytkownicy oglądali również porady: